Директорка Петропавлівської центральної публічної бібіліотеки Ольга Ткачук стала учасницею сертифікованої програми Майстерня практиків культури, яка проходила з 8 по 13 липня у місті Львів, на кампусі Українського католицького університету.
Із 134 поданих заявок на участь у проєкті, відібрані 18 учасників, які протягом тижня навчалися, обмінювалися досвідом та ідеями, знайомилися із новими проєктами та формували професійні зв’язки.
МПК є освітньою програмою Культурологія УКУ у співпраці з Інститут стратегії культури.
Проєкт реалізується завдяки ЗМІН Фундація. Проєкт втілено в рамках програми Британської Ради “Підтримка креативної економіки” British Council Ukraine.



– Цього року проходить вже третя Майстерня практиків культури, – сказала Ліля Байбула – культурологиня, викладачка кафедри культурології УКУ і адміністратор процесів Майстерні від самого початку її реалізації у 2021 році.
– Є добра нагода поспілкуватись та попрацювати з практиками культури усієї України. Сфера роботи одна, а “правила” в кожній інституції різні, Тому тут мали можливість дізнатись, як планувати свою програмну діяльність, подивитись на себе іншими очима.
– МПК – це завжди більше, ніж просто добрий інструмент для роботи в культурі. Це також ціннісна, майже терапевтична підтримка професійної спільноти.



Оновлена версія програми “Календар культури” враховує зміни, які переживає українське суспільство в умовах тривалої війни за незалежність. У фокусі програми – тема календаря, який задає суспільству ритм пережиття часу і визначає цінності, що лежать в першооснові культури.
Мета програми – дати можливість переосмислити подієву й програмну діяльність культурних інституцій, звірити її з актуальними викликами й потребами суспільства, визначити, які важливі повідомлення мають сьогодні транслювати інституційні календарі, які події з них можуть об’єднувати й зцілювати наші спільноти.



Що ховається за переліком важливих і знаменних дат, про що календар розповідає, до яких дій спонукає і який символічний простір творить? Окремо працювали з форматами й сенсами свят, які відзначаємо в громадах, ділились, що і як можна й потрібно змінити та які нові сенси і культурні практики варто розвивати.
Спільно у групах інтерактивно працювали з темами учасництва у громадах та спільнотах інституцій, не випускаючи з фокусу уваги суб’єктність спільнот та їхній вплив на календар інституцій.
В один із днів програми, учасники та учасниці Майстерні завітали до львівських інституцій культури аби дізнатись, як вони працюють з календарями, авдиторіями/спільнотами, як календарна діяльність повʼязана з програмною.



Ця розмова дозволила поділитися досвідами адаптації культурних інституцій до нових реалій війни та зміни запитів від своїх спільнот та громад.
– Мені пощастило взяти участь у сертифікованій програмі Майстерня практиків культури «Календар культури», – говорить Ольга Ткачук. -Де я отримала безліч корисних знань та практичних навичок. Завдяки майстерні я дізналася, як ефективно використовувати культурні події та заходи для ефективного залучення спільнот громади. Особливо цінними були поради щодо планування та організації подій, а також інструменти для промоції та популяризації культурних заходів. – Майстерня надихнула мене на впровадження нових підходів у моїй роботі та дала змогу обмінятися досвідом з іншими практиками культури. Я вважаю, що такі заходи є надзвичайно важливими для професійного розвитку і сподіваюся на продовження подібних ініціатив у майбутньому. Дякую організаторам за теплу та дружню атмосферу

Складові, які зробили ці 6 днів неймовірними та цінними, важко порахувати: майстерність та професіоналізм тренерської команди, продумана до дрібниць програма, цікаві лекції, практичні вправи, дружня атмосфера занять, спілкування з колегами, які представляли на «Майстерні» різні культурні інституції та області України і багато-багато іншого.
А ось що зазначила Ірина Шимон, культурна менеджерка, викладачка кафедри культурології УКУ, яка працює в менеджменті програми від самого початку її запуску :
«Цього року Майстерня – насамперед про пошуки опор: для людини, команди, організації. Що може стати маяком у найбільші шторми, де брати ресурс, аби не загубити свою спільноту і не загубитись самим. Коли твердо знаєш навіщо іти – шлях дається легше.»