Ви зараз переглядаєте Роман Ковальський: Україна буде з хлібом!

Роман Ковальський: Україна буде з хлібом!

Аграрії Дніпропетровщини напередодні Дня Незалежності України завершили збирати ранні культури. Накосили майже 2,3 мільйони тонн пшениці, ячменю, гороху, жита та вівса. Урожайність – в середньому 30 центнерів з гектара. Вже жнивують просо та сорго. Незабаром візьмуться за гречку та кукурудзу.  Дізнатися про перші підсумки жнив 2022 року в Петропавлівщині, ми завітали до керівника Агрофірми «Нібас» Романа Ковальського.

Романе Степановичу, ось і завершився перший етап жнив 2022 року. Аграрії нашого краю роблять попередні підсумки своєї роботи за цілий рік, зводять перші цифри збору зерна. Тож яка цьогоріч врожайність у Вашому товаристві?

У цьому році в Агрофірмі «Нібас» закінчили жнива на початку серпня. Це пов’язано з погодними умовами, які продовжили термін збирання врожаю на два-три тижня ранніх зернових. Врожайність цього року по озимій пшениці складає 40 центнерів з гектара, ріпаку – 30 центнерів з гектара, ярого ячменю – 33 центнера з гектара.

Задоволені показниками?

Якщо взяти за останні п’ять років, то врожайність цього року – середня.

Вистачає місця для зберігання зібраного зерна?

У Агрофірми «Нібас» зберігаються зернові та технічні культури минулого року, а це приблизно дев’ять тисяч тонн зернових та чотири тисячі олійних культур. Цього року ми зібрали майже чотирнадцять тисяч тонн зернових і плануємо з п’ятого вересня розпочати збирання соняшнику. Всі зернові культури  зберігаються у наших складах. Це, звісно, буде потребувати більше сил на зберігання – фунізація, перекидка зернових. Хоча й повідомляють, що порти відкриті, але ціни на продукцію все-таки занижені. Зараз ринкова ціна на зернові культури становить на рівні 4-4,5 тисяч гривень за тонну, раніше пропонували – 2,5 тисячі гривень. Але враховуючи курс долара, на сьогодні це 41 гривня за 1 долар, то вартість зерна майже не змінилася. Всі аграрії України сподіваються, що порти врешті розпочнуть перевозити більшу кількість зернових та олійних культур, і через два місяці ціни на продукцію підвищаться хоча б до собівартості вирощеного збіжжя. Зараз немає сенсу продавати вирощену продукцію, адже ціна не покриває тих затрат, які витрачені на вирощування зернових культури.

Технологія зберігання у мішках – що це, для чого її використовують?

Агрофірма «Нібас» зараз закінчує добудову два нових ангара, які розраховані для зберігання до п’яти тисяч тонн соняшника. Розуміючи, що може бути затримка у реалізації сільгосппродукції, ми придбали пакувальну машину та рукава – мішки по 60 та 70 метрів завдовжки, які можуть вмістити для зберігання до восьми тисяч тонн зернових. На території Агрофірми техніка пакує ячмінь, щоб звільнити  місце для майбутнього врожаю соняшнику на току. Один рукав вміщує до 240 тонн зерна. Цим самим ми вирішили питання зберігання врожаю та дочекаємося кращої цінової політики на продаж сільгосппродукції.

Виправдовує себе така технологія у збереженні якості зерна?

Так, виправдовує. Ціна, звісно, пакувальної машини на сьогодні близько 400 тисяч гривень. Ще необхідно придбати техніку, яка буде розпаковувати, ціна якої десь близько 800 тисяч грн. Але іншого виходу немає. Нам необхідно максимально зберегти врожай минулого та цього року й дочекатися, коли буде  нормально працювати логістика та порти для успішної реалізації агропродукції. Можливо, у майбутньому ці інвестиції у нову технологію зберігання сільгосппродукції себе виправдають на повну. Проблема зберігання на сьогоднішній час актуальна для всіх аграріїв, особливо для маленьких сільгоспвиробників, які не мають власних складських будівель для зберігання. Придбати нову сучасну технологію для одного фермерства не вигідно та дорого. Тому моя порада – об’єднуватися маленьким підприємствам та придбати необхідну техніку для зберігання продукції. Це пригодиться й на майбутні роки. Зберігається така продукція на будь-якій рівній поверхні під відкритим небом.

Ваші пайовики всі отримали зерно?

Всі свої обіцянки перед пайовиками ми виконали. Збільшили виплати за пай пайовикам бувшого КСП «Прогрес». Останні роки ми видавали пайовикам 93-95% грошима, то у цьому році – це 98% виплати коштами. Хоча ми і запропонували по 15 тисяч гривень, плюс одну тонну зерна. Але зерна люди взяли мало, близько 280 пайовиків із тисячі. На сьогодні ми закінчуємо розраховуватися з усіма своїми пайовиками. Я розумію, що жителі переживають важкі часи, багато хто виїхав, тому все, що я, як керівник, обіцяв,  виплатив згідно з домовленістю. Для нашого підприємства теж нелегкі часи, ми використовуємо кредитні кошти, а їх треба буде повертати. Та, попри все, наразі ми виплатили близько 20 мільйонів гривень разом з податками, щоб розрахуватися з пайовиками.  А це позитивно для бюджету наших громад, які наповняться коштами.

Романе Степановичу, який Ваш прогноз, як аграрія, Україна буде з хлібом?

Звісно! Залишок зернових культур у нас в державі вистачить ще на два роки. Це не враховуючи врожай цього року. Головне для агровиробників – це реалізація сільгосппродукції за кордон за вигідними цінами. Нам уже час планувати посівну кампанію на наступний рік. Адже це великі витрати. Сподіваємося, що посівна відбудеться у нашому краї згідно з планами, які були раніше.

Залишити відповідь