You are currently viewing Повістки, їх види та відповідальність особи, яка відмовляється від її отримання

Повістки, їх види та відповідальність особи, яка відмовляється від її отримання

В Україні триває загальна мобілізація — проводяться спеціальні заходи, зокрема, призов військовозобов’язаних до лав Збройних Сил України на військову службу. Законодавством визначено, що чоловіки віком від 18 до 60 років зобов’язані за викликом, тобто після вручення повістки, з’явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для уточнення облікових даних чи  взяття на військовий облік.

Виникає багато запитань з приводу вручення повісток: хто і де може перевіряти ваші документи та вручати повістку, яка процедура її отримання, відповідальність за неявку до ТЦК тощо.

Найпоширеніші запитання:

Хто може вручати повістки?

Повістки можуть вручати представники органів місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ, організацій, незалежно від підпорядкування і форми власності на виконання розпорядження ТЦК та СП. Посадові особи районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК).

Де можуть вручати повістки?

Законодавством України чітко не визначено, де саме має відбуватися вручення повісток, тому вручення повістки можливе на вулиці, блокпостах, за місцем проживання, за місцем роботи тощо. Органи місцевого самоврядування вручають повістки для уточнення військово-облікових даних під час оповіщення за місцем реєстрації чи фактичного місця проживання.

Що буде, якщо проігнорувати повістку, що видана з метою уточнення військово-облікових даних?

Може настати адміністративна відповідальність — штраф. Згідно статті 210-1 КУпАП України станом на червень 2023 року це від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 5100грн. до 8500грн.)

Хто приймає рішення про накладення штрафу?

Керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК). Саме вони розглядають справи про адміністративні правопорушення і мають право накладати адміністративні стягнення. Стаття 235 КУпАП України. Керівник ТЦК має видати постанову про накладення адміністративного стягнення. Копія постанови протягом трьох днів вручається під розписку або надсилається особі, щодо якої її винесено.

Чи можна оскаржити постанову про накладення штрафу?

Так. Можна подати скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення. На це є 10 днів з дня винесення постанови. Стаття 289 КУпАП України.

Скільки дається часу на сплату штрафу?

15 днів з дня вручення копії постанови. У разі оскарження постанови — 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Якщо штраф не сплатити вчасно?

Постанову про штраф передадуть до державної виконавчої служби. Сума штрафу зросте удвічі + виконавчі витрати. Стаття 308 КУпАП України.

Чи потрібно приносити в ТЦК квитанцію про оплату штрафу?

Так. Необхідно принести квитанцію про оплату або її копію посадовій особі, яка винесла постанову про штраф. На це дається 3 робочі дні від дня закінчення строку, передбаченого для оплати штрафу. Стаття 307 КУпАП України.

Чи потрібно з’являтися по повістці до ТЦК, якщо штраф сплачено?

Потрібно. Сплата штрафу не позбавляє від обов’язку з’явитися до ТЦК.

Що буде, якщо проігнорувати повістку у формі мобілізаційного розпорядження?

Може наставати кримінальна відповідальність відповідно до ст. 336 ККУ, що передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.

Як відбувається притягнення до відповідальності?

Рішення по таких справах може приймати тільки суд. Одночасно з оголошенням підозри особа отримує право на призначення адвоката відповідно до ЗУ «Про безоплатну правову допомогу», послуги якого оплачує держава. Для цього потрібно подати клопотання слідчому, який займається справою. Слідчий виносить постанову про залучення захисника та для призначення адвоката, надсилає цю постанову до регіонального центру безоплатної вторинної правової допомоги. Після цього призначається адвокат.

Якщо мені вручили повістку, але в мене є вже відстрочка за результатами попередньої повістки, по новій я вже можу не йти у військкомат?

Отримання нової повістки не скасовує надану раніше відстрочку. Якщо ви отримали нову повістку, необхідно відвідати ТЦК та СП, оскільки законодавство не визначає періодичність вручення повісток з метою уточнення військово-облікових даних.

Залишити відповідь