You are currently viewing Перший тиждень після Великодня: період святкувань та відпочинку

Перший тиждень після Великодня: період святкувань та відпочинку

Найбільш піднесено Церква відзначає перший тиждень після Пасхи, який називають Світлим, Пасхальним. Святкові Великодні Богослужіння з деякими відмінностями звершуються у всі дні цього тижня при відкритих Царських вратах. Кожен день носить назву Світлого: Світлий понеділок, Світлий вівторок, Світла середа… і так до Світлої суботи. Оскільки Пасхальний тиждень є суцільним святом, тому посту у середу і п’ятницю немає, Світла седмиця є загальницею.

На Світлій седмиці немає вінчань і заупокійних молитов. У Світлу суботу вперше після дня Свята Пасхи Царські врата в храмах закриваються, а вірянам роздається артос – освячений на Пасху хліб – на знак Божої любові та благовоління до людей.

На восьмий день після Великодня відзначають Антипасху, що в перекладі означає «замість Пасхи», інша назва цього свята – Фомина неділя. В цей день згадується, як Господь знову явився Своїм учням і апостолу Фомі, щоб переконати його Своїми ранами, що саме з Ним, а не з видінням чи примарою, зустрічалися всі свідки Його Воскресіння.

2022 року Світлий тиждень припадає на період від 25 квітня до 1 травня. Наші предки вважали, що це час радості, веселощів, відпочинку. Весь Світлий тиждень після Великодня вітаються “Христос Воскрес!” і чують у відповідь “Воістину Воскрес!”.

Багатьох українців нині цікавить запитання: чи можна садити щось у Світлий тиждень? Зазвичай цей період присвячений відпочинку, люди ходять одне до одного в гості, влаштовують вечірки. Проте Церква не забороняє працювати, зокрема в саду та городі, в пасхальні свята. Такої заборони в Святому писанні немає.

Світлий понеділок

В перший понеділок після Великодня люди традиційно ходять одне до одного в гості. З собою прийнято брати писанки, крашанки, паски, а також інші великодні смаколики.

Вівторок Світлого тижня

Серед наших пращурів існувала традиція, що цього дня в гості ходили тільки жінки, а ось чоловіки залишалися вдома. Але цього дня такої традиції не дотримуються.

Світла Середа

В минулому селяни влаштовували саме в Світлу середу веселощі і танці. На вечірки збиралися і дорослі, і діти. Так було прийнято проводити великодні святки.

Світлий четвер

Українці в давнину в четвер Світлого тижня влаштовували оглядини. Дівчата збиралися групками, йшли на пагорби, співали веселі пісні та закликали весну. Існував цікавий звичай “водити кобилу”. На довгій палиці робили “голову” з торби та сіна, прив’язували з іншого кінця “хвіст” та пропонували всім охочим “покататися”. А водити таку “кобилу” дозволялося лише чоловікові, якого перевдягали у цигана.

П’ятниця Світлого тижня

П’ятницю першого тижня після Великодня називають “Прощений день”. За традицією в Світлу п’ятницю близькі родичі йдуть до молодят у гості. А молоді незаміжні дівчата в давнину вмивалися цього дня крижаною водою – вірили, що тоді цілий рік будуть здоровими.

Субота

В суботу Світлого тижня продовжували гуляння та веселощі. Однією з ігор цього дня було “катання яєць”. Хто перший докотить яйце з пагорба і не розіб’є його, той переміг.

Світла неділя

Неділю першого тижня після Великодня ще також називають “Провідною”. В давнину вірили, що сидіти цього дня вдома незаміжнім дівчатам та неодруженим хлопцям – погана прикмета. Було прийнято проводити обряди закликання весни.

Залишити відповідь